Electronic Theater

Registration Categories

F Full Conference
S Select Conference

Hours

West Building, Ballroom AB
Monday, 11 August 6:30 - 8:45 pm
Tuesday, 12 August 6:30  - 8:45 pm
Wednesday, 13 August 10:30 pm - 12:30 am

Showing Monday-Wednesday evenings, the Electronic Theater showcases an eclectic mix of the finest work in computer graphics from the last 12 months.

Asura MMORPG Online Trailer


Category: Games

Tencent Games, Original Force. The Third Floor, Inc.

Directed by:
Yang Qi
Tencent Games

Beans


Category: Computer Animation Shorts

© Cinesite VFX

Directed by:
Alvise Avati
Cinesite

Box


Category: Computer Animation Shorts

Best in Show Award

Directed by:
Tarik Abdel-Gawad
Bot & Dolly

Captain America: The Winter Soldier


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Directed by:
Anthony Russo, Joe Russo
Industrial Light & Magic

Chick Embryo Development - 21 Days to Hatching


Category: Visualizations and Simulations

©2013, 2014 AXS Biomedical Animation Studio, Inc. All Rights Reserved.

Directed by:
Katie McCormack
Joyce Hui
Eddy Xuan
Julian Kirk-Elleker
Barbara Brehovsky
Liz Roan
AXS Biomedical Animation Studio, Inc.

Computer Animation Festival - Electronic Theater


Showing Monday-Wednesday evenings, the Electronic Theater showcases an eclectic mix of the finest work in computer graphics from the last 12 months.

Computer Animation Festival - Electronic Theater


Showing Monday-Wednesday evenings, the Electronic Theater showcases an eclectic mix of the finest work in computer graphics from the last 12 months.

Dawn of the Planet of the Apes


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

™ and © 2013 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved.

Directed by Matt Reeves
Weta Digital

Digital Domain Reel


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Edge of Tomorrow


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Directed by:
Doug Liman
Sony Pictures Imageworks

ENTRACTE


Category: Student Projects

Directed by:
Valentin Dely
Damien Garrigue
Laurie Guintrand
Valentine Hemery
Clelia Magurno
École supérieure des métiers artistiques

Feast


Category: Computer Animation Shorts

©2014 Disney

Directed by:
Patrick Osborne
Walt Disney Animation Studios

Gravity


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Best Visual Effects Award

Images courtesy of Warner Bros. Pictures and Framestore

Directed by:
Alfonso Cuarón
Framestore

Home Sweet Home


Category: Computer Animation Shorts

Best Animated Short Award

Directed by:
Pierre Clenet
Alejandro Diaz
Romain Mazenet
Stéphane Paccolat
SupInfoCom Arles

How To Train Your Dragon 2


Category: Animated Feature Films

© DreamWorks Animation 2014

Directed by:
Dean DeBlois
DreamWorks Animation

Kinematics


CATEGORY: Visualizations and Simulations

Best Visualization and Simulation Award

Directed by:
Jessica Rosenkrantz
Jesse Louis-Rosenberg
Nervous System

Little Freak


Category: Student Projects

Directed by:
Edwin Schaap
HKU University of the Arts Utrecht

Lune et le Loup


Category: Computer Animation Shorts

Directed by:
Patrick Delage
Toma Leroux
Dwarf Animation Studio

MPC World War Z VFX Breakdown


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

© 2013 Paramount Pictures. All Rights Reserved.

Directed by:
Marc Forster
MPC

Noah


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Directed by:
Darren Aronofsky
Industrial Light & Magic

Paper World


Category: Student Projects

Jury Award

Directed by:
László Ruska
Dávid Ringeisen
Moholy-Nagy University of Art and Design

Ryse: Son of Rome


Category: Games

Best Real-Time Graphics Award

Directed by:
Christopher Evans
Peter Gornstein
Martin L'Heureux
Crytek

Ryse: Son of Rome Legend of Damocles (Cinematic)


Category: Computer Animation Shorts

Directed by:
Peter Gornstein & Jakub Jabłoński
Platige Image & Crytek

Samsung, King of TV City


Category: TV/Web Commercials, Animation, Visual Effects, & Music Videos

Directed by:
Adam Berg
MPC

The Amazing Spider-Man 2


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Directed by:
Marc Webb
Sony Pictures Imageworks

The Crew


Category: Games

Best Game Award

Directed by:
Maxime Luère
Dominique Boidin
Rémi Kozyra
Unit Image

The Dam Keeper


Category: Computer Animation Shorts

Directed by:
Robert Kondo
Daisuke “Dice” Tsutsumi
Tonko House, LLC

The Final Straw


Category: Computer Animation Shorts

Directed by Riccardo Renna
Ringling College of Art and Design

The Hobbit: The Desolation of Smaug


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

© 2013 Warner Bros. Entertainment Inc. and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.

Directed by:
Peter Jackson
Weta Digital

The Rise and Fall of Globosome


Category: Student Projects

Directed by:
Sascha Geddert
Filmakademie Baden-Württemberg

The Science of Stage Fright


Category: Computer Animation Shorts

Directed by:
Robertino Zambrano
KAPWA Studioworks

Three, The Pony


Category: TV/Web Commercials, Animation, Visual Effects, & Music Videos

Best Commercial Advertisement Award

Directed by:
Dougal Wilson
MPC

Transformers: Age of Extinction


Category: Visual Effects for Live-Action Feature Films

Directed by:
Michael Bay
Industrial Light & Magic

Wrapped


Category: Student Projects

Best Student Project Award

Directed by:
Roman Kälin
Falko Paeper
Florian Wittmann
Filmakademie Baden-Württemberg